مسابقات دانش آموزی دانش مغز

فرصتی بی‌نظیر برای کشف اسرار شگفت‌انگیز مغز _ رنج سنی ۱۳ تا ۱۸ سال

مسابقات دانش مغز (Brain Bee) که بزرگترین رقابت علمی علوم اعصاب در جهان برای دانش آموزان است، هر سال حدود ۵۰ هزار دانش آموز از سراسر دنیا را گرد هم می‌آورد و هدف آن انگیزه بخشیدن به مردان و زنان جوان برای یادگیری در مورد مغز انسان و الهام بخشیدن به آنان برای وارد شدن به مسیر تحقیق و کشف اسرار شگفت انگیز مغز است.

تصویر مغز

درباره‌ی مسابقات دانش آموزی Brain Bee

مسابقات دانش مغز که تحت عنوان Brain Bee Competition در جهان شناخته می‌شود، برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ میلادی توسط دکتر نوربرت میسلینسکسی (Dr. Norbert Myslinski) در دانشگاه مریلند آمریکا پایه گذاری شد. هدف از مسابقات دانش مغز که هر ساله همزمان با کنفرانس بین‌المللی علوم اعصاب برگزار می‌شود، ترغیب کردن و الهام بخشیدن به دانش آموزان است تا از طریق مطالعه‌ی مغز و آشنایی با نحوه‌ی عملکرد آن، بتوانند در آینده از اسرار مغز و سیستم عصبی پرده برداشته و به ارائه‌ی درمان‌های نوین برای اختلالات مغزی کمک نمایند.

در حال حاضر هر ساله حدود ۵۰ هزار دانش آموز از بیش از ۵۰ کشور دنیا در مسابقات دانش مغز شرکت می‌کنند و این مسابقات توانسته است از زمان آغاز به کار، مشوق هزاران دانش آموز برای تحصیل در رشته‌ی علوم اعصاب باشد.

مسابقه‌ی دانش آموزی دانش مغز برای رنج سنی ۱۳ تا ۱۸ سال می‌باشد و تمامی دانش آموزان با هر گرایش تحصیلی، می‌توانند در مسابقات Brain Bee شرکت نمایند.

گفتنی است که این مسابقات در ۳ مرحله‌ی محلی، ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود که نفر اول مسابقات کشوری به عنوان نماینده کشور خود برای رقابت جهانی اعزام می‌شود.

درباره مسابقات برین بی
کلاس آموزشی آنلاین مسابقات دانش مغز - برین بی مرحله‌ی اول
۵,۶۰۰,۰۰۰ تومان
هزینه ثبت‌نام

ثبت‌نام اقساطی و مشاوره

مشاورین ما آماده راهنمایی شما هستند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

منابع مسابقات دانش مغز

مسابقات Brain Bee در ۳ مرحله‌ی محلی، ملی و بین المللی برگزار می‌شود. منابع مرحله‌ی محلی و ملی این مسابقات، ۲ کتاب حقایق مغز (Brain Facts) و دانش مغز (Neuroscience. Science of the Brain) می‌باشد که هر دو به زبان فارسی ترجمه شده‌اند اما منبع مرحله‌ی بین المللی مسابقات برین بی، کتاب Essential Neuroscience  و The Brain: An Introduction to Functional Neuroanatomy است که متاسفانه هنوز به فارسی ترجمه نشده است.

کتاب حقایق مغز

(Brain Facts)

کتاب دانش مغز

(Neuroscience. Science of the Brain)

کتاب

Essential Neuroscience

کتاب

The Brain: An Introduction to Functional Neuroanatomy

مراحل مسابقات Brain Bee

مرحله محلی مسابقه دانش مغز

در مرحله محلی مسابقه دانش مغز، تمامی دانش آموزان رنج سنی ۱۳ الی ۱۸ سال فارغ از گرایش تحصیلی میتوانند شرکت کنند. سوالات این مرحله از مسابقه به صورت فارسی است و منابع آن ۲ کتاب حقایق مغز (Brain Facts) چاپ سال ۱۳۹۸ و کتاب علوم اعصاب دانش مغز (Neuroscience science of the brain) می‌باشد. سبک سوالات شامل سوالات دانشی، مفهومی، تجزیه و تحلیل و ترکیبی است و دارای ۳ سطح آسان، متوسط و سخت می‌باشد. شرکت کنندگان باید دقت نمایند که ممکن است برخی از سوالات ضریب تاثیر بیشتری نسبت به بقیه‌ی سوالات داشته باشند. گفتنی است که طی چند سال اخیر به علت شیوع بیماری کرونا، این مرحله از مسابقات به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

مرحله ملی مسابقه دانش مغز

۵۰ نفر اول مرحله‌ی محلی مسابقات دانش مغز، جواز حضور در مرحله‌ی دوم مسابقات را پیدا خواهند کرد. در این مرحله، سوالات به زبان انگلیسی خواهد بود تا شرکت کنندگان برای مرحله‌ی جهانی آزمون که آن هم به زبان انگلیسی است، آمادگی لازم را کسب نمایند. مرجع اصلی این مرحله از مسابقات Brain Bee کتاب Essential Neuroscience است. در نهایت نفر برتر این مرحله از مسابقات، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری، به عنوان نماینده‌ی کشور برای شرکت در مرحله‌ی بین المللی عازم کشور مقصد خواهد شد.

مرحله‌ی بین المللی مسابقه دانش مغز

سوالات این مرحله تماما به صورت انگلیسی است و به صورتی طراحی شده است که یک رقابت آکادمیک سطح بالا و دوستانه باشد. منابع این مرحله از مسابقه ۲ کتاب Essential Neuroscience by Allan Siegel, Hreday N. Sapru و The Brain: An Introduction to Functional Neuroanatomy است.

دانش آموزان باید توجه داشته باشند که فرمت و شکل کلی مرحله بین المللی مسابقات دانش مغز، هر ساله تا حدودی متغییر است ولی به طور کلی سوالات این مرحله از مسابقه، در ۵ دسته‌ی کلی پرسیدن سوال از دانش اموزان در مورد علوم اعصاب توسط داروان، نوروآناتومی عملی (practical neuroanatomy) ، عصب-بافت شناسی (Neurohistology identification) ، تشخیص بیماری بر اساس معاینات و ویدئوهای پزشکی و آزمون نوشتاری است.

قوانین مسابقات Brain Bee

مسابقه برین بی به صورتی طراحی شده است که یک رقابت آکادمیک سطح بالا و دوستانه باشد. در این مسابقات انتظار می‌رود تا دانش آموزان از تقلب خودداری کرده و به درستی عمل کنند. هیچ‌گونه اغماضی در برابر تقلب صورت نخواهد گرفت. شرکت کنندگان مجاز به استفاده از هیچ گونه وسلیه ی ضبطی نخواهند بود. تمام عکس‌ها و ویدئوهای مربوط به مسابقه بعدا به صورت آنلاین منتشر خواهد شد.

قبل از مسابقه، قوانین هر قسمت از مسابقه به صورت مفصل و به روز شده به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید. قبل از شروع هر مرحله از مسابقه ی دانش مغز، داوران قوانین را دوباره به صورت خلاصه‌وار به شرکت کنندگان یادآوری خواهند کرد. در مرحله‌ی پرسش شفاهی از دانش آموزان، ممکن است برای سوالات مختلف زمان متفاوتی در نظر گرفته شود که به صورت شفاف به دانش آموزان اطلاع خواهند داد. جواب‌ها یا درست هستند و یا نادرست. به جواب‌های تکمیل نشده نمره‌ای تعلق نخواهد گرفت.

تاثیر هر مرحله از مسابقه در نمره‌ی کل به صورت زیر خواهد بود:

۱- پرسش شفاهی : ۲۵ درصد

۲- آزمون نوشتاری : ۲۵ درصد

۳- تشخیص بیماری : ۲۰ درصد

۴- نوروآناتومی : ۲۵ درصد

۵- عصب-بافت شناسی: ۵ درصد

دانش آموزان باید نوشت افزارهای خود مانند مداد، پاک کن، خودکار و تراش را به همراه داشته باشند. همراه داشتن موبایل، ماشین حساب، ساعت‌های هوشمند و دیگر لوازم الکترونیکی به مسابقات مجاز نیست.

قوانین مسابقات دانش مغز

فرمت سوالات مرحله‌‎ی بین المللی مسابقات Brain Bee

نوروآناتومی (Neuroanatomy)

در این بخش از آزمون برین بی، دانش آموزان باید به بررسی و معاینه‌ی قسمت‌های مختلفی از بافت مغز بپردازند و اسامی بخش‌های خواسته شده و یا عملکرد آن‌ها را تشخیص دهند. در این مرحله، دانش آموزان برای هر سوال تنها ۹۰ ثانیه فرصت دارند تا جواب سوالات خواسته شده را بدهند. سوالات این بخش از فصل اول کتاب Neuroscience Essentials خواهد بود. این بخش ۲۰% از نمره‌ی نهایی دانش آموزان را تشکیل خواهد داد.

تشخیص (Diagnosis)

در این مرحله از آزمون Brain Bee، یک ویدئو از یک بیمار به همراه اطلاعات پزشکی آن ارائه خواهد شد و دانش آموزان باید بر اساس اطلاعات به تشخیص بیماری بپردازند. در این مرحله دانش آموزان می‌توانند درخواست جواب ۲ آزمایش از بیمار و یا تصاویر مربوط به بیمار را داشته باشند. در این بخش از مسابقه، ۱۰ ویدئو از بیماران مختلف نشان داده خواهد شد که هرکدام دارای یکی از اختلالات عصبی هستند. این بخش ۲۰% از نمره نهایی دانش آموزان را تشکیل می‌دهد.

بخش پرسش و پاسخ (Live Q & A):

در این بخش گروهی از داوران از دانش آموزان سوالات مختلفی پرسیده که ممکن است برخی از این سوالات به همراه نمایش عکس باشد. دانش آموزان ۳۰ الی ۹۰ ثانیه فرصت دارند تا جواب خود را بر روی کاغذ بنویسند. سوالات این بخش یه گونه‌ای است که یا جواب‌های یک کلمه‌ای دارند و یا در قالب یک جمله‌ی کوتاه میتوان به آن‌ها پاسخ داد. این بخش ۲۵% از نمره نهایی دانش آموزان را تشکیل می‌دهد.

آزمون نوشتاری (Written)

در این مرحله از مسابقه دانش مغز، دانش آموزان باید به ۴۵ سوال چند گزینه‌ای و یا پاسخ کوتاه ، جواب دهند. زمان این قسمت ۶۰ دقیقه می‌باشد و برخی از سوالات به همراه اطلاعات، نمودارها و استدلال خواهد بود. این بخش ۲۵% از نمره نهایی دانش آموزان را تشکیل می‌دهد.

بافت شناسی (Histology)

در این قسمت از مسابقه، بافت‌های مختلفی از انسان زیر میکروسکوپ نمایش داده می‌شود و دانش آموزان باید به بافت را تشخیص دهند و یا عملکرد آن را توضیح دهند. دانش آموزان برای هر سوال تنها ۹۰ ثانیه زمان خواهند داشت. این بخش ۱۰% از نمره نهایی دانش آموزان را تشکیل می‌دهد.

جایزه مسابقه دانش مغز

یکی از سوالات متداولی که دانش آموزان و خانواده هایشان در رابطه با مسابقه دانش مغز می‌پرسند، جوایز مسابقه دانش مغز و همچنین مزایای شرکت در این مسابقات است.

همانطور که می‌دانید، مسابقات Brain Bee هنوز به عنوان المپیاد در سطح جهانی پذیرفته نشده است و بنابراین مزایای سایر المپیادها مانند معافیت از کنکور و … را ندارد اما جوایز نفیس دیگری هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی به برگزیدگان این مسابقات، اهدا خواهد شد.

البته در نظر داشته باشید که این جوایز و هدایا، ممکن است سال به سال اندکی تغییر داشته باشد.

جوایز برگزیدگان مرحله ملی مسابقات دانش مغز

بر طبق اعلام ستاد علوم و فناوری‌های شناختی، به ۵ نفر برتر مرحله ملی مسابقات دانش مغز جوایز نفیسی اهدا خواهد شد که شرح آن به صورت زیر است:

 • نفر اول: جایزه مغز و شناخت اهوازی ( معتبرترین جایزه علوم اعصاب کشور) + لوح تقدیر + جایزه نفیس به ارزش ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • نفر دوم: لوح تقدیر + جایزه نفیس به ارزش ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • نفر سوم: لوح تقدیر + جایزه نفیس به ارزش ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • نفر چهارم: لوح تقدیر + جایزه نفیس به ارزش ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • نفر پنجم: لوح تقدیر + جایزه نفیس به ارزش ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

جوایز نفرات برتر مرحله بین المللی مسابقه دانش مغز

به گفته‌ی مسئولین بین المللی مسابقات دانش مغز، به نفرات اول تا سوم این مسابقات، جوایزی به شرح زیر اهدا خواهد شد:

 • نفر اول: ۳ هزار دلار جایزه نقدی + دوره ی تابستانه ی کارآموزی تحت نظر جامعه ی علوم اعصاب + نشان مسابقات بین المللی دانش مغز (به مدت ۱ سال)
 • نفر دوم: ۲ هزار دلار جایزه نقدی
 • نفر سوم: ۱ هزار دلار جایزه نقدی

همچنین به تمام فینالیست های این مسابقات مدال و گواهی شرکت در این مسابقات اهدا خواهد شد.

تاریخچه‌ی مسابقات دانش مغز در ایران

مسابقات بین المللی Brain Bee که به اختصار (IBB (International Brain Bee خوانده می‌شود، در ایران نیز از سال ۱۳۹۳ و با نام مسابقات دانش مغز برگزار می‌شود. متولی برگزاری این مسابقه در کشور ما، انجمن علوم اعصاب و ستاد توسعه‌ی علوم شناختی است.

۲ مرحله از ۳ مرحله‌ی مسابقات برین بی، در داخل کشور برگزار می‌شود. آزمون مرحله‌ی اول به زبان فارسی است و ۵۰ نفر اول این مرحله از آزمون، جواز حضور در مرحله‌ی دوم را پیدا می‌کنند که سوالات این مرحله به زبان انگلیسی می‌باشد.

تمامی دانش آموزان کشور که در رنج سنی ۱۳ الی ۱۸ سال قرار دارند با هر گرایش تحصیلی، می‌توانند در مسابقه‌ی دانش مغز شرکت کرده و هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد.

البته نفر اول مسابقات داخلی هر سال، از حضور مجدد در این مسابقات منع می‌شوند.

دبیران آموزش برین بی در مجموعه‌ی بیوزوم، همگی از نخبگان حوزه علوم اعصاب، مدال آوران برین بی و فارغ التحصیلان گرایشات مختلف علوم زیستی از دانشگاه‌های سطح اول کشور بوده و هرکدام با سبک آموزشی خاص، برای اولین بار در کشور، بوجود آورنده‌ی روشی نوین در تدریس علوم اعصاب و بیولوژی عصبی هستند.

معرفی حسین محمودی

حسین محمودی، مدالیست مسابقات کشوری برین بی به عنوان مدرس مسابقات دانش‌آموزی دانش مغز (BrainBee) در آکادمی بیوزوم مشغول به تدریس می‌باشد.

سوابق آموزشی حسین محمودی

 • دانش آموز ممتاز پایه یازدهم رشته تجربی
 • دارنده مدال برنز brain bee 2023
 • تنها دانش آموز سخنران کنفرانس جهانی آنکولوژی
 • مجری کنگره جهانی جراحی مغز و اعصاب
 • دارنده مقالات متعدد کنفرانسی و کنگره ای به زبان فارسی و انگلیسی در زمینه نوروساینس و نوروسرجری
 • دارنده مدارک دوره‌های گوناگون در زمینه نوروساینس و نوروسرجری از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و دانشگاه MIT ایالات متحده آمریکا
حسین محمودی

سوالات متداول

شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر در آزمون Brain Bee شرکت نمایید.

بجز نفر اول مسابقات داخلی هر سال، تمامی افراد هر چند بار می‌توانند در مسابقات شرکت نمایند به شرطی که بازه‌ی سنی آن‌ها بین ۱۳ تا ۱۸ سال باشد.

مسابقات دانش مغز برای دانش آموزانی است که در بازه‌ی سنی ۱۳ الی ۱۸ سال قرار دارند. دقت نمایید که این مسابقات تنها برای دانش آموزان است و افراد دانشجو نمی‌توانند در آن شرکت نمایند.

دانش آموزان در تمامی گرایش‌ها می‌توانند در مسابقات برین بی شرکت نمایند.

این مسابقات در ۳ مرحله‌ی محلی، ملی و بین المللی برگزار می‌شود.

مرحله‌ی اول مسابقات برین بی به صورت مجازی و تئوری بوده و سوالات آن به زبان فارسی است. فرمت سوالات این مرحله به صورت سوالات چند گزینه‌ای است.

۵۰ نفر اول مرحله‌ی اول، می‌توانند در مرحله‌ی ملی مسابقات شرکت نمایند که سوالات این مرحله به زبان انگلیسی است.

در نهایت نفر اول هر کشور، جواز حضور در مسابقات بین المللی را خواهد یافت.

۴.۸/۵ - (۱۲ امتیاز)